សិក្ខាសាលាបណ្តុះបណ្តាលស្តីពីការចងក្រងទិន្នន័យភូមិសាស្រ្តសម្រាប់ប្រព័ន្ធភ័ស្តុភារកម្មនៅកម្ពុជា
ក្រុងព្រះសីហនុ៖ ថ្ងៃទី២១-២២ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៣ អគ្គនាយកដ្ឋានភ័ស្តុភារកម្ម ដឹកនាំដោយលោកស្រី សន សុភាវត្តី អគ្គនាយករងនៃអគ្គនាយកដ្ឋានភ័ស្តុភារកម្ម តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ឯកឧត្តម ឈៀង ពេជ្រ អគ្គនាយក នៃ អគ្គនាយកដ្ឋានភ័ស្តុភារកម្ម បានរៀបចំសិក្ខាសាលាបណ្តុះបណ្តាល ស្តីពីការចងក្រងទិន្នន័យភូមិសាស្រ្តសម្រាប់ប្រព័ន្ធភ័ស្តុភារកម្មនៅកម្ពុជា នៅសណ្ឋាគារឆ្នេរថ្មី ក្រុងព្រះសីហនុ ខេត្តព្រះសីហនុ។
សិក្ខាសាលាបណ្តុះបណ្តាលបានរៀបចំក្រោមក្របខណ្ឌមូលនិធិសហប្រតិបត្តិការមេគង្គ (MKCF)។ សិក្ខាសាលានេះមានការចូលរួមពីមន្ត្រីរាជការ ពីគ្រប់អគ្គនាយកដ្ឋាន កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និងកំពង់ផែស្វយ័តភ្នំពេញ នៃក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន។ គោលបំណងនៃសិក្ខាសាលាបណ្តុះបណ្តាលរួមមាន៖ (១)ចែករំលែកចំណេះដឹងផ្នែកវិស័យភ័ស្តុភារកម្មដែលទទួលបានពីការចូលរួមសិក្ខាសាលានៅសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ (២)បណ្ដុះបណ្ដាលស្ដីអំពីការចងក្រងទិន្នន័យភូមិសាស្រ្ត និងប្រើប្រាស់ទិន្នន័យភូមិសាស្រ្តដោយប្រើប្រាស់កម្មវិធី Google earth
ក្នុងសិក្ខាសាលានេះផងដែរ លោកស្រី សន សុភាវត្តី បានចែករំលែកនូវរបាយការណ៍ស្ដីអំពីការចំណាយលើភ័ស្តុភារកម្មធៀបនឹងផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប (Logistics Cost per GDP) ដែលបានរៀបចំដោយធនាគារពិភពលោក។ បន្ថែមពីការចែករំលែករបស់លោកស្រីអគ្គនាយករង លោក ទី សាគុណ អគ្គនាយករងទទួលបន្ទកបច្ចេកទេស តំណាង ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ បានបង្ហាញអំពីស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ន នៃកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និងគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍កំពង់ផែទឹកជ្រៅនៅកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ។ តាមរយៈការអភិវឌ្ឍន៍កំពង់ផែទឹកជ្រៅជំហ៊ានទី១ (២០២៣-២០២៦) ដែលមានជម្រៅទឹក ១៤.៥ម៉ែត គឺអាចឱ្យ៩៣%នៃកប៉ាល់កុងតឺន័រក្នុងតំបន់អាស៊ី មកចូលចតបាន។ ក្នុងសិក្ខាសាលានេះផងដែរ មានការចុះទស្សនកិច្ចនៅក្នុងកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ ដែលឱ្យសិក្ខាកាមបានឃើញផ្ទាល់នៅប្រតិបត្តិការក្នុងកំពង់ផែ និងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ។ ជាចុងបញ្ចប់នៃសិក្ខាសាលាបណ្តុះបណ្តាលនេះ លោកស្រី សន សុភាវត្តី បានថ្លែងអំណរគុណជូនដល់សិក្ខាកាមដែលបានចំណាយពេលដ៏មានតម្លៃចូលរួមសិក្ខាសាលានេះ វាគ្មិននៃសិក្ខាសាលាដែលបានបណ្ដុះបណ្ដាលចែករំលែកចំណេះដឹងជូនអង្គសិក្ខាសាលា និងជាពិសេសលោក ទី សាគុណ និងក្រុមការងារកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ ដែលបានធ្វើបទបង្ហាញ និងសម្របសម្រួលដល់ទស្សនកិច្ចសិក្សានៅក្នុងកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុនេះផងដែរ។

Capacity Building Workshop on “Geodatabase for Logistics System in Cambodia: Knowledge Sharing and Site Visit”
21 April 2023
Sihanouk Ville៖ 21-22 April 2023 General Department of Logistics led by Mrs. SORN Sopheavatey Deputy Director General, representative of H.E. CHHIENG Pich Director General of General Department of Logistics, organizes a Capacity Building Workshop on “Geodatabase for Logistics System in Cambodia: Knowledge Sharing and Site Visit” at New Beach Hotel, Sihanouk Ville, Sihanouk Province.
This workshop is organized as an activity of Project under support from Mekong-Republic of Korea Cooperation Fund (MKCF). The workshop is attended by relevant officials from General Department, Department, Sihanouk Ville Autonomous Port, and Phnom Penh Autonomous Port of Ministry of Public Works and Transport. This workshop and study visit aim to (1) share knowledge of logistics sector gained from attending a capacity building workshop in the Republic of Korea and (2) to train on topic of compiling and utilizing geodata using Google Earth software.
Furthermore, in this workshop, Mrs. Sorn Sopheavatey share a report on Logistics Cost per GDP prepared by the World Bank. In addition, Mr. TY Sakun , representative of H.E. Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia in Charge as Chairman & CEO of Sihanoukville Autonomous Port, Chairman & CEO, present about Current Status and Future Development Plan of Sihanoukville Autonomous Port and deep-sea port development project. With the development of deep-sea port phase 1 (2023-2026) with depth of 14.5 meters, 93% of container vessels in Asia can dock at Sihanoukville Autonomous Port.
The workshop also includ a visit to the Sihanoukville Autonomous Port, where participants will be able to see first-hand the operations in the port and the Sihanoukville Autonomous Port Special Economic Zone. At the end of the workshop, Mrs. Sorn Sopheavatey appreciate the participants for taking the time to attend this workshop, the speakers of the workshop who shared their knowledge to the workshop and especially Mr. Ty Sakun and Sihanoukville Autonomous Port team, who presented and facilitated the study visit in Sihanoukville Autonomous Port.