សិក្ខាសាលាចែករំលែកចំណេះដឹងស្តីពី “ការចងក្រង ប្រមូលនិងរៀបចំស្ថិតិភ័ស្តុភារកម្ម”
ខេត្តព្រះសីហនុ៖ ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ១២រោច ខែចេត្រ ឆ្នាំខាល ចត្វាស័ក ព.ស.២៥៦៥ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៨-២៩ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ អគ្គនាយកដ្ឋានភស្តុភារកម្ម តាមរយៈគម្រោងសហប្រតិបត្តិការបច្ចេកទេសនៃមូលនិធិសហប្រតិបត្តិការមេគង្គ-សាធារណរដ្ឋកូរ៉េ(MKCF) បានរៀបចំសិក្ខាសាលាចែករំលែកចំណេះដឹង សម្រាប់ការកសាងសមត្ថភាព និងពង្រឹងស្ថាប័ន ដើម្បីរៀបចំក្របខណ្ឌត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃវិស័យភស្តុភារកម្ម និងទិន្នន័យភស្តុភារកម្មនៅប្រទេសកម្ពុជា ព្រមទាំងកិច្ចសហការរវាងប្រទេសកម្ពុជា-ឡាវ-វៀតណាម ក្រោមអធិបតិភាព **ឯកឧត្តម ឈៀង ពេជ្រ **អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានភស្តុភារកម្ម ដោយមានសិក្ខាកាមចូលរួមដោយផ្ទាល់ និងតាមរយៈវីឌីអូពីចម្ងាយសរុបប្រមាណ៦០នាក់ ក្នុងនោះមានការចូលរួមដោយផ្ទាល់ពីគ្រប់អង្គភាពពាក់ព័ន្ធក្រោមឱវាទក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ កំពង់ផែស្វយ័តភ្នំពេញ សមាគមភស្តុភារកម្មកម្ពុជា (CLA) សមាគមដឹកជញ្ជូនទំនិញផ្លូវគោកកម្ពុជា (CAMTA) និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធនានា។ ព្រមទាំងមានការចូលរួមតាមរយៈវីឌីអូពីចម្ងាយពីអ្នកជំនាញអន្តរជាតិផ្នែកភស្តុភារកម្ម តំណាងវិទ្យាស្ថានមេគង្គ (Mekong Institute) ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន នៃប្រទេសឡាវ និងក្រសួងដឹកជញ្ជូន នៃប្រទេសវៀតណាម។
សិក្ខាសាលានេះ បានរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងកសាង និងពង្រឹងសមត្ថភាពមន្រ្តី និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធទាំងវិស័យរដ្ឋ និងឯកជនអំពីការរៀបចំចងក្រង និងប្រមូលទិន្នន័យស្ថិតិមូលដ្ឋាន ព្រមទាំងការពង្រឹងសមត្ថភាពផ្នែកការរៀបចំក្របខណ្ឌត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃវិស័យភស្តុភារកម្ម និងទិន្នន័យភស្តុភារកម្មក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ទន្ទឹមនេះ សិក្ខាសាលាក៏មានការចូលរួមចែករំលែកចំណេះដឹង និងបទពិសោធន៍អំពីការរៀបចំចងក្រង ការប្រមូល និងគ្រប់គ្រងទិន្នន័យ វិស័យដឹកជញ្ជូន និងភស្តុភារកម្ម រវាងក្រសួងសាធារណការនិងដឹកជញ្ជូននៃប្រទេសកម្ពុជា និងក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូននៃប្រទេសឡាវ និងក្រសួងដឹកជញ្ជូននៃប្រទេសវៀតណាម។

Preah Sihaknouk Province, 28-29 April 2022, General Department of Logistics, Ministry of Public Works and Transport have been organized Training and Knowledge Sharing Workshop of Capacity building and institutional strengthening for Logistics Monitoring and Evaluation Database Development in Cambodia and CLV countries chaired by H.E. CHHIENG Pich, Director General, General Department of Logistics within around 60 participation joining in-person and virtually from Ministry of Public Works and Transport, Sihanoukville Autonomous Port, Phnom Penh Autonomous Port, Cambodia Logistics Association (CLA), the Cambodia Land Transport Association (CAMTA) and other relevant institutions and as well as online participation from international consultant, representative of the Mekong Institute (MI), the Ministry of Public Works and Transport of Laos and the Ministry of Transport of Vietnam.
The purpose of this workshop was to build and strengthen the capacity of relevant officials and institutions in both the public and private sectors on the preparation, compilation and collection of statistics data, as well as to strengthen the capacity to organize the framework for monitoring and evaluation of the logistics sector in Cambodia.
In addition, the workshop also shared a knowledge and experience on organizing, compiling, collecting and managing data on the logistics data between the Ministry of Public Works and Transport of Cambodia, the Ministry of Public Works and Transport of Laos and the Ministry of Transport. Of Vietnam.