វេទិកាវិស័យដឹកជញ្ជូន និងភ័ស្តុភារកម្ម ឆ្នាំ២០២៣
ថ្ងៃព្រហស្បត្តិ៍ ១កើត ខែពិសាខ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២០ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៣ ឯកឧត្តម ឈៀង ពេជ្រ អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានភ័ស្តុភារកម្ម បានដឹកនាំថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីចំណុះអគ្គនាយកដ្ឋានភស្តុភារកម្ម ចូលរួមក្នុងកម្មវិធី «វេទិកាវិស័យដឹកជញ្ជូន និងភ័ស្តុភារកម្ម ឆ្នាំ២០២៣» (Transports and Logistics Forum 2023) រៀបចំដោយសភាពាណិជ្ជកម្មអឺរ៉ុបប្រចាំនៅកម្ពុជា (EuroCham Cambodia) ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តម ស៊ុន ចាន់ថុល ទេសរដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន នៅសណ្ឋាគារ Raffles Hotel Le Royal។
វេទិកាវិស័យដឹកជញ្ជូន និងភស្តុភារកម្ម ឆ្នាំ២០២៣ (Transport and Logistics Forum 2023) ត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយសភាពាណិជ្ជកម្មអឺរ៉ុបនៅកម្ពុជា (EuroCham Cambodia) ក្នុងគោលបំណងដើម្បីចែករំលែកព័ត៌មានបច្ចុប្បន្នភាពទាក់ទងនឹងការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូន និងវិស័យភស្តុភារកម្មនៅកម្ពុជា ក៏ដូចជាដើម្បីពិភាក្សា ផ្លាស់ប្តូរយោបល់ សំដៅឱ្យវិនិយោគិនពីវិស័យឯកជន បានស្វែងយល់អំពីសក្តានុពល និងកាលានុវត្តភាពនៃការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់ ដែលនេះជាការចូលរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ឱ្យកាន់តែមានការរីកចម្រើនថែមទៀត។
ថ្លែងនៅក្នុងសុន្ទរកថាបើកកម្មវិធីនាឱកាសនោះ ឯកឧត្ដមទេសរដ្ឋមន្ត្រី បានគូសបញ្ជាក់ថា ការអភិវឌ្ឍលើវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូន នៅតែជាយុទ្ធសាស្រ្តចម្បងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងការលើកកម្ពស់សេដ្ឋកិច្ចជាតិ ខណៈនេះយើងកំពុងស្ថិតក្នុងដំណើរការនៃការបញ្ចប់ ផែនការមេគ្រប់ជ្រុងជ្រោយស្តីពីការដឹកជញ្ជូនអន្តរមធ្យោបាយកម្ពុជា 2022-2030 (CIT-MP)។ បន្ថែមពីលើនោះ គម្រោងសំខាន់ៗមួយចំនួន កំពុងត្រូវបានសិក្សា និងអនុវត្តជាបន្តបន្ទាប់ ជាក់ស្តែងគម្រោងផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-បាវិត, គម្រោងផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-សៀមរាប, គម្រោងផ្លូវរថភ្លើងល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-ប៉ោយប៉ែត, គម្រោងផ្លូវនាវាចរណ៍ និងប្រព័ន្ធភស្តុភារកម្មទន្លេបាសាក់, គម្រោងពង្រីកវិសាលភាពកំពង់ផែទឹកជ្រៅក្នុងក្រុងព្រះសីហនុ ក៏ដូចជាគម្រោងមជ្ឈមណ្ឌលភស្តុភារកម្ម នៅក្រុងព្រះសីហនុ និងរាជធានីភ្នំពេញ។
ឯកឧត្តម ឈៀង ពេជ្រ អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានភ័ស្តុភារកម្ម ក៏បានធ្វើបទបង្ហាញលើផែនការមេគ្រប់ជ្រុងជ្រោយស្តីពីការដឹកជញ្ជូនអន្តរមធ្យោបាយកម្ពុជា 2022-2030 (CIT-MP) ដែលជាការរួមបញ្ចូលគ្នានៃផែនការមេការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវគោក ផ្លូវដែក ផ្លូវទឹក ផ្លូវអាកាស កំពង់ផែ ភស្តុភារកម្ម និងការដឹកជញ្ជូនអន្តរកម្ម។ គម្រោងរអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធចំនួន ១៥០ ត្រូវបានដាក់បញ្ចូលទៅក្នុង CIT-MP ដែលត្រូវការទំហំទឹកប្រាក់វិនិយោគប្រមាណ ៣០ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក នឹងត្រូវអនុវត្តក្នុងរយៈពេល ១០ឆ្នាំខាងមុខ។

Transports and Logistics Forum 2023
On Thursday, April 20, 2023, H.E. CHHIENG Pich, Director General of General Department of Logistics, led the management and related officials of the General Department of Logistics to participate in the “Transports and Logistics Forum 2023” organized by the European Chamber of Commerce in Cambodia (EuroCham Cambodia) under the attendance of H.E. SUN Chanthol, Senior Minister, Minister of Public Works and Transport at the Raffles Hotel Le Royal, Phnom Penh, Cambodia.
The Transport and Logistics Forum 2023 is organized by the European Chamber of Commerce in Cambodia (EuroCham Cambodia) with the aim of sharing up-to-date information on the development of transport and logistics infrastructure in Cambodia, as well as, discuss and exchange ideas with investors to understand the potential and opportunities of development, contributing to the national economy growth.
In his opening remarks, H.E. Senior Minister emphasized that the development of transport infrastructure remains the main strategy of the Royal Government of Cambodia in order to promote the national economy, while also in the process of finalizing the Comprehensive Intermodal Transport Master Plan 2022-2030 (CIT-MP). In addition, a number of important projects are being studied and implemented including; Phnom Penh-Bavet Expressway, Phnom Penh-Siem Reap Expressway, Phnom Penh-Poipet Expressway, Tonle Bassac Navigation and Logistics System, expansion of Sihanoukville Autonomous Port, as well as the logistics center in Sihanoukville and Phnom Penh.