សិក្ខាសាលាបណ្តុះបណ្តាល និងចែករំលែកចំណេះដឹងក្នុងការកសាងសមត្ថភាព និងពង្រឹងស្ថាប័នដើម្បីរៀបចំក្របខណ្ឌត្រួតពិនិត្យនិងវាយតម្លៃវិស័យភ័ស្តុភារកម្ម និងទិន្នន័យភ័ស្តុភារកម្មនៅប្រទេសកម្ពុជា-ឡាវ-វៀតណាម (វគ្គទី២)
២៥ ឧសភា ២០២២
ភ្នំពេញ៖ ថ្ងៃពុធ ១០រោច ខែពិសាខ ឆ្នាំខាល ចត្វាស័ក ព.ស.២៥៦៦ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ឯកឧត្តម ឈៀង ពេជ្រ អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានភស្តុភារកម្ម ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីបើកសិក្ខាសាលាបណ្តុះបណ្តាល និងចែករំលែកចំណេះដឹង ក្នុងការកសាងសមត្ថភាព និងពង្រឹងស្ថាប័ន ដើម្បីរៀបចំក្របខណ្ឌត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃវិស័យភស្តុភារកម្ម និងទិន្នន័យភស្តុភារកម្មនៅកម្ពុជា និងកិច្ចសហការរវាង កម្ពុជា-ឡាវ-វៀតណាម (វគ្គ២)។
សិក្ខាសាលានេះរៀបចំឡើងដោយអគ្គនាយកដ្ឋានភស្តុភារកម្ម តាមរយៈគម្រោងសហប្រតិបត្តិការបច្ចេកទេស នៃមូលនិធិសហប្រតិបត្តិការមេគង្គ-សាធារណរដ្ឋកូរ៉េ(MKCF) ចាប់ពីថ្ងៃទី២៥ ដល់ថ្ងៃទី២៧ ខែ ឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ដោយមានការចូលរួមដោយផ្ទាល់ និងតាមប្រព័ន្ធវីដេអូពីចម្ងាយពីសិក្ខាកាមសរុប ប្រមាណ៦០នាក់ ក្នុងនោះមាន៖ តំណាងក្រសួងដឹកជញ្ជូននៃប្រទេសវៀតណាម តំណាងក្រសួង សាធារណការ និងដឹកជញ្ជូននៃប្រទេសឡាវ តំណាងវិទ្យាស្ថានមេគង្គ អ្នកជំនាញជាតិនិងអន្តរជាតិ ផ្នែកភស្តុភារកម្ម អគ្គនាយកដ្ឋានពាក់ព័ន្ធ ក្រោមឱវាទក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ កំពង់ផែស្វយ័តភ្នំពេញ សមាគមភស្តុភារកម្មកម្ពុជា(CLA) និងសមាគមដឹកជញ្ជូនទំនិញផ្លូវគោកកម្ពុជា(CAMTA)ផងដែរ។
សិក្ខាសាលានេះផ្តោតជាសំខាន់លើខ្លឹមសារសំខាន់ៗជាអាទិ៍៖ ១) សន្ទស្សន៍នៃការអនុវត្តភស្តុភារកម្មសកល ២) ការវាស់ស្ទង់ និងតាមដានការអនុវត្តភស្តុភារកម្មតាមច្រករបៀងដឹកជញ្ជូន ៣) ការព្យាករណ៍ និងរៀបចំដំណោះស្រាយគំរូ(Modeling Approach) សម្រាប់លំហូរទំនិញ/កុងតឺន័រ និងតម្លៃផ្សេងៗក្នុងវិស័យភស្តុភារកម្ម ៤) ការអនុវត្តជាក់ស្តែងលើលំហាត់ដែលដាក់ឱ្យសិក្ខាកាមពិភាក្សាជាក្រុម រួមទាំង ករណីសិក្សាមួយចំនួនក្នុងបណ្តាប្រទេសនៃតំបន់អាស៊ី។

Training and Knowledge Sharing Workshop for Capacity Building and Institutional Strengthening for Logistics Monitoring and Evaluation Framework Development in Cambodia and CLV countries (2nd Session)
25 May 2022
Phnom Penh, May 25, 2022, H.E CHHIENG Pich, Director General, General Department of Logistics, Ministry of Public Works and Transport, chaired and opened a Training and Knowledge Sharing Workshop for Capacity Building and Institutional Strengthening for Logistics Monitoring and Evaluation Framework Development in Cambodia and CLV countries (2nd Session).
The workshop was organized by the General Department of Logistics through the Technical Cooperation Project of the Mekong-Republic of Korea Cooperation Fund (MKCF) from 25 to 27 May 2022. A total of 60 participants participate in person and via video conference which included representatives of the Ministry of Transport of Vietnam, representatives of the Ministry of Public Works and Transport of Laos, representatives of the Mekong Institute, National and International Logistics Consultants, relevant General Departments under the Ministry of Public Works and Transport, Sihanoukville Autonomous Port, Phnom Penh Autonomous Port, Cambodia Logistics Association (CLA) and the Cambodia Land Transport Association (CAMTA).
The workshop focused on the following topics: 1) Global Logistics Performance Index, 2) Measuring and Monitoring along corridors on the logistics and transport sector, 3) Predicting and developing modeling approaches for Flow of cargo or containers and other cost in the logistics sector, and 4) Practice some assignment by group discussion, and some case studies in Asian countries.